przygotowanie rozsady

Jak przygotować rozsadę warzyw?- stanowisko, uprawa, hartowanie

Dużą część warzyw możemy siać bezpośrednio do gruntu . Mają one dość krótki okres wegetacji i zdążą wydać plony przed nadejściem zimy. Jednak niektóre warzywa wymagają wcześniejszego przygotowania rozsady. Mają one dłuższy okres wegetacji i w polskim klimacie miałyby problem z wydaniem plonu. Są jeszcze warzywa dyniowate jak np. dynia czy ogórek, które możemy siać bezpośrednio do gruntu, jednak z rozsady rosną lepiej i szybciej plonują. W tym wpisie podpowiemy jak przygotować rozsadę, aby była zdrowa i dała nam dużą ilość smakowitych roślin.

1. Podłoże dla rozsady

Właściwe podłoże jest bardzo ważne. Ma ono wpływ na kiełkowanie nasion oraz dalszy prawidłowy wzrost młodych roślin. Do przygotowania rozsady wybierajmy podłoże lekkie i próchniczne . Bardzo dobrze sprawdzi się substrat torfowy z dodatkiem żwiru. W wielu sklepach ogrodniczych znajdziemy także gotowe podłoża do wysiewu i pikowania.

2. Stanowisko dla rozsady

Bardzo niewielu z nas ma ogrzewaną szklarnię lub ogród zimowy, które są idealnym miejscem do postawienia pojemników z wysianymi nasionami. Jednak każdy w domu ma parapet okienny dający równie szerokie możliwości. Najlepszy będzie ten od strony południowej, gdzie do domu wpada najwięcej słońca. Musi pamiętać także o właściwej temperaturze- większość sadzonek warzyw czuje się najlepiej 20-22 stopnie Celsjusza. Niektóre warzywa jak np. kalafior, papryka czy brokuł wysiewa się później- w okolicy połowy marca. Jeśli w ogrodzie dysponujemy nieogrzewanym tunelem foliowym lub szklarnią, a wiosna przyjdzie wcześnie, to pojemniki z wysianymi nasionami możemy ustawić w ich wnętrzu. Aby przyspieszyć kiełkowanie pojemniki okryjmy agrowłókniną. Agrowłóknina przyda się także już po wschodach- gdy będą przymrozki okryjmy nią nasze młode rośliny.

3. W co siać rozsadę?

Najwygodniejszy jest wysiew do wielodoniczek. Jeśli właściwie dobierzemy wielkość oczek wielodoniczki do gatunku warzywa to unikniemy pikowania, które na pewien czas osłabia roślinę i zwiększa podatność na choroby. Dla dyniowatych, pomidorów, bobu i papryki wybieramy wielodoniczki o większych oczkach. Dla pozostałych warzyw o mniejszych. Jeśli rozsada będzie nam wyjątkowo bujnie, w łatwy sposób możemy przesadzić ją z wielodoniczek do doniczek nie uszkadzając przy tym korzeni.

4. Hartowanie rozsady

Jest to bardzo ważny zabieg. Ma na celu stopniowo przygotować roślinę do warunków panujących na zewnątrz. Najlepiej rozpocząć go na 2 tygodnie przed sadzeniem rozsady do gruntu. Jeśli panuje sprzyjająca pogoda to nasze młode warzywa wynosimy w dzień na dwór. Na początku tylko na 2-3 godziny i stopniwo zwiększamy ten czas. Na noc wnosimy je z powrotem do domu. Na 3-4 dni przed wysadzeniem pozostawiamy je także na noc( jeśli nie ma przymrozków).

rozsada w wielodoniczce

Przydatne informacje:

  • W jedno oczko wielodoniczki najlepiej wysiewać po dwa nasiona. Gdy siewki podrosną, to zostawmy tylko jedną- najsilniejszą.
  • Rozsada warzyw wytrzymująca niewielkie przymrozki: bób, kapusta, kalarepa, por, sałata, kalafior, brokuł.
  • Seler po zbyt wczesnym posadzeniu do gruntu- niska temperatura, przymrozki może zakwitnąć już w pierwszym roku uprawy. Wtedy to jego bulwa korzeniowa stanie się łykowata i niesmaczna.
  • Rośliny uprawiane z rozsady: ogórek, dynia, cukinia, patison, por, seler, sałata, pomidor, kalarepa, kapusta, bób, brokuł, kalafior, melon, arbuz.
  • Rośliny, które mogą być siane wprost do gruntu, ale dzięki wcześniejszemu przygotowaniu rozsady rosną lepiej i wcześniej plonują-dynia ogórek, cukinia, sałata, bób, patison.