pasternak-korzeń

Pasternak- zapomniane, zdrowe warzywo- uprawa, charakterystyka

Niegdyś warzywo to gościło na stołach bardzo często, jednak jego popularność zaczęła stopniowo spadać. Dzisiaj za sprawą programów kulinarnych, internetu oraz rozwoju rolnictwa ekologicznego pasternak powoli zaczyna przebijać się na polskie stoły. I bardzo dobrze, ponieważ jest to warzywo bardzo smaczne, zdrowe i łatwe w uprawie. Jak uprawiać pasternak? Kiedy go zbierać i jak przechowywać? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań znajdziemy w tym wpisie.

Pasternak- charakterystyka

Pasternak wywodzi się z rodziny selerowatych. Jest rośliną dwuletnią. W pierwszym roku wytwarza duży spichrzowy korzeń oraz rozetę liściową. W drugim roku zakwita. Powstaje wtedy długi pęd kwiatowy zakończony kwiatostanem. Korzeń pasternaku dorasta do 40 cm długości. Wyglądem przypomina korzeń pietruszki. Ma jednak inny zapach i smak. Pasternak jest bardzo odporny na mróz. Korzenie zbiera się w październiku, jednak przy łagodnej zimie zbiór można przeprowadzać na bieżąco przez miesiące zimowe. Wykopany pasternak przechowuje się w chłodnym pomieszczeniu w skrzynkach wypełnionych piaskiem. Jeśli wykopiemy do w październiku, to przechowywany w takich warunkach wytrzyma aż do kwietnia.

pasternak

Pasternak- uprawa

Jak wcześniej wspominaliśmy pasternak jest warzywem odpornym na mróz, dlatego możemy siać go już wczesną wiosną. Najlepszym terminem będzie połowa marca. Najważniejsze, abyśmy zaopatrzyli się w świeże nasiona. Tylko takie będą miały dużą siłę kiełkowania. Po wysiewie pasternaku musimy uzbroić się w cierpliwość.- nasiona mogą kiełkować nawet miesiąc. Z tego względu w rzędy z pasternakiem warto wsiać rzodkiewkę- wschodzi ona bardzo szybko, co sprawi, że będziemy wiedzieć gdzie go posialiśmy i nie wydziabiemy go podczas plewienia. Po wzejściu pasternak należy przerwać. Jedną roślinę pozostawiamy co 4-5 cm. Pasternak lubi stanowisko w pełnym słońcu. Z uwagi na to, że wytwarza długie korzenie, gleba przed siewem musi być głęboko spulchniona. Odczyn podłoża powinien oscylować w okolicy obojętnego. Pasternak bardzo nie lubi gleby kwaśnej i podmokłej. Na takim stanowisku może zgnić lub bardzo słabo plonować. Latem, gdy tworzą się korzenie potrzebuje regularnego podlewania. Najlepiej robić to obficie co 3-4 dni. Nie sadźmy pasternaku na miejscu po innych warzywach korzeniowych- mogą go trapić te same choroby i szkodniki. Opisywane warzywo rośnie najlepiej w drugim roku po oborniku. Dodatkowo można zastosować jedną dawkę mineralnego nawozu wieloskładnikowego z przewagą azotu. w maju. W przypadku braku obornika stosujemy dwie dawki- w kwietniu i czerwcu. Przy prawidłowej uprawie choroby i szkodniki trapią pasternak bardzo rzadko. W związku z tym dobrze nadaje się do uprawy ekologicznej. Pasternak zbieramy w październiku.

Pasternak- zastosowanie

Zaczniemy od bardzo niechlubnego zastosowania. Nieuczciwi sprzedawcy często korzeniem pasternaku zastępują korzeń pietruszki. Tak więc, gdy kupujemy pietruszkę uważnie się jej przyjrzyjmy i powąchajmy- wtedy stwierdzimy czy to nie czasami pasternak. Pasternak jest przede wszystkim wykorzystywany w kuchni. Przed spożyciem najlepiej go ugotować. Na surowo, szczególnie u osób z wrażliwym układem pokarmowym może powodować wzdęcia. Opisywane warzywo będzie świetnym dodatkiem do zup warzywnych. Można go także obsmażyć i podawać jako zamiennik ziemniaków. Będzie również świetnym dodatkiem do zapiekanek. Przepyszna jest zupa krem z pasternaku. Pasternak jest bardzo zdrowym warzywem. Zawiera całe bogactwo witamin i minerałów.