uprawa kalafiora

Kalafior- uprawa w ogrodzie, charakterystyka

Kalafior jest ceniony za swój smak i wielokierunkowe wykorzystanie w kuchni. Przy obecnej bardzo dużej chemizacji rolnictwa ciężko znaleźć kalafior, który nie jest przesiąknięty chemicznymi opryskami i sztucznymi nawozami. Ogólnie uchodzi on za roślinę ciężką w uprawie i wielu działkowiczów szybko się do niego zniechęca. Z własnego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że przy zachowaniu kilku prostych zasad wyhodujecie we własnym ogródku piękny kalafior. Nie będę Was oszukiwał- 1-2 opryski będą konieczne, ale jest to tylko kropla w morzu co wylewane jest na kalafior, który kupujemy w sklepie. Jeśli nabierzecie wprawy możecie spróbować uprawiać go całkowicie ekologicznie przy użyciu naturalnych oprysków. Poniżej wszystko co najważniejsze o kalafiorze.

Kalafior- charakterystyka

Kalafior należy do rodziny kapustnych. Jest typową rośliną uprawną. Nie występuje w naturze. Najważniejszą i jadalną częścią kalafiora jest róża. To olbrzymi kwiatostan zbudowany ze zwarto ułożonych pędów kwiatowych. Liście kalafiora są duże, mają kolor szaro-zielony i posiadają grube, mięsiste ogonki. Okrywają one częściowo różę, która w zależności od odmiany może mieć kolor biały, zielony lub fioletowy. Jej maksymalna średnica wynosi około 30 cm.Kalafior jest rośliną jednoroczną. W Polsce uprawia się go od XVI wieku. Zebrany kalafior w chłodnym pomieszczeniu o dużej wilgotności powietrza możemy przechowywać ponad miesiąc. Nadaje się także do mrożenia.

kalafior charakterystyka

Kalafior- uprawa

1.Przygotowanie rozsady

W gruncie uprawia się go z rozsady. Najlepiej przygotować własną. Nasiona możemy wysiać w dwóch terminach- w kwietniu oraz do połowy czerwca. Kalafiory z wysiewu kwietniowego będziemy zbierać latem, a z czerwcowego jesienią. Najwygodniej będzie wysiać nasiona do wielodoniczek- po dwa do jednego oczka. W tych oczkach, gdzie wykiełkują dwa nasiona, po dwóch tygodniach wyrywamy słabszą roślinę. Od momentu wysiewu do momentu uzyskania gotowej rozsady, którą można wysadzić do gruntu mija około miesiąc. Z własnego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że dużo lepsze plony uzyskacie siejąc kalafior na zbiór jesienny. Sadzony latem do gruntu jest mniej narażony na ataki chorób i szkodników. Jest jeden minus takiego terminu. Przy temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza i dużej operacji słonecznej róża kalafiora rozwija się bardzo słabo. W efekcie róże są bardzo małe i nie wykształcone. Gdy posadzimy kalafior do gruntu w połowie lipca (z nasion wysianych w czerwcu) to termin rozwoju róży przypadnie na koniec sierpnia. Wtedy to temperatury są już niższe, a słońce mniej palące, dzięki czemu możemy liczyć na naprawdę pokaźne plony.

2. Sadzenie oraz wybór stanowiska

Kalafior sadzimy na stanowisku słonecznym. Gleba powinna być przepuszczalna zasobna w składniki pokarmowe oraz umiarkowanie wilgotna. Rozsadę na zbiór jesienny sadzimy w połowie lipca, w rozstawie 50×50 cm. Kalafior należy sadzić na stanowisku, gdzie w przeciągu 3-4 lat wstecz nie były uprawiane inne warzywa kapustne.

3. Nawożenie i podlewanie

Na jesień przed sadzeniem kalafiora stosujemy obornik. Dwa tygodnie po posadzeniu rozsady (koniec lipca) nawozimy dodatkowo nawozem mineralnym wieloskładnikowym. W przypadku braku obornika dajemy dwie dawki nawozu mineralnego. Pierwszą miesiąc przed posadzeniem rozsady, a drugą miesiąc po. Kalafior wymaga częstego i regularnego podlewania. W przeciwnym razie nie wykształci dużych i zwartych róż.

4. Opryski

Kalafior podobnie jak inne rośliny kapustne jest dość często atakowany przez szkodniki. Mimo, ze w okresie letnio- jesiennym jest ich dużo mniejsze nasilenie to i tak nie unikniemy oprysku. Pierwszy wykonujemy zaraz po posadzeniu rozsady. Drugi wykonywany przed formowanie róż jest opcjonalny- jeśli zauważymy szkodniki to pryskamy, jeśli nie to możemy sobie odpuścić i bacznie obserwować nasze kalafiory.

5. Zbiór

Pierwsze róże są gotowe do zbioru już pod koniec sierpnia. Można je spożywać na bieżąco lub mrozić.

 

Podsumowanie

Jak widzicie uprawa kalafiora nie jest taka trudna. W opisie skupiliśmy się na terminie sadzenia kalafiora na zbiór jesienny- jeśli także wybierzecie ten termin unikniecie wielu problemów i nie zniechęcicie się do uprawy tego warzywa. Mamy nadzieję , że dzięki temu wpisowi wyhodujecie piękne kalafiory i będą one gościć w waszych ogródkach warzywnych każdego roku. 🙂