morwa biała

Morwa biała- uprawa, charakterystyka, zastosowanie

Na świecie coraz większą wagę przywiązuje się do zdrowego odżywiania. Wiele warzyw i owoców, które niegdyś zostały zapomniane wraca do łask. Jednym z nich jest morwa biała. Jej słodkie w smaku, niepozorne owoce zawierają bogactwo witamin i minerałów. Przybyła do nas z Chin razem z jedwabnikami, które żywią się jej liśćmi. Jest drzewem dorastającym do nieco ponad 10m wysokości. Wytwarza dużą ilość odrostów korzeniowych, dzięki czemu idealnie nadaje się do tworzenia żywopłotów- jednak w takim nasadzeniu owocuje słabiej. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się więcej o tej pięknej roślinie to zapraszam do dalszej lektury tego wpisu.

Charakterystyka morwy białej

Morwa biała jest drzewem, którego wysokość w sprzyjających warunkach może zbliżyć się do 12-15m. W pierwszych latach uprawy rośnie bardzo intensywnie, jednak wraz z upływem czasu przyrost nieco hamuje. Morwa biała posiada zielone, połyskliwe liście o nieregularnych kształtach, które jesienią przybierają piękną, żółtą barwę. Morwa kwitnie w maju. Jest rośliną rozdzielnopłciową. Oznacza to,  że tworzy kwiaty męskie i  żeńskie. Owoce zaczynają dojrzewać w lipcu. Na początku mają barwę białą, z czasem stają się lekko różowe. Mają bardzo słodki smak. Wyglądem przypominają jeżyny, jednak są od nich dłuższe. Owoce dojrzewają i opadają bardzo szybko, dlatego trzeba się spieszyć z ich zbiorem i przetwarzaniem.

morwa biała

Uprawa morwy białej

Morwa biała nie jest rośliną wymagającą jeśli chodzi o uprawę. Lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte. Morwy nie są w pełni mrozoodporne, stąd tak ważny jest dobór właściwego miejsca, na którym nie będą nękane przez mroźne wiatry. Opisywana roślina lubi glebę żyzną i przepuszczalną, jednak poradzi sobie także w podłożu bardziej jałowym. Dwa razy do roku, w odległości 0,5- 1 m od pnia warto rozłożyć kompost i wymieszać go z glebą. Jeśli nie posiadamy nawozów organicznych, to raz do roku zastosujmy nawożenie mineralne. Morwa biała wytwarza dużą ilość odrostów korzeniowych, dzięki temu bardzo łatwo ją rozmnożyć. Cecha ta sprawia także, że opisywaną roślinę można wykorzystywać do tworzenia żywopłotów. Zielone ogrodzenie z morwy należy przycinać zimą, gdy roślina jest w spoczynku. W innych terminach z miejsca zranienia intensywnie będzie wydobywał się sok mleczny.

morwa biała

Zastosowanie morwy białej

Cenne są tutaj zarówno owoce jak i liście. Te pierwsze zawierają witaminy, minerały, pektyny i garbniki, które w wieloraki sposób korzystnie wpływają na organizm człowieka. Regulują pracę jelit i wątroby oraz podnoszą odporność. Wspomagają także leczenie stanów zapalnych skóry. Owoce morwy białej można spożywać na surowo lub pić z nich sok. Z kolei liście morwy białej działają silnie przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Wzmacniają organizm, poprawiają krążenie, a także wspomagają wydalanie toksyn. Jednak ich najważniejszą prozdrowotną właściwością jest to, że skutecznie stabilizują poziom cukru we krwi, dlatego w szczególności poleca się je cukrzykom. Liście morwy białej stosujemy w postaci herbat i naparów.
W ogrodnictwie morwa może rosnąć zarówno jako soliter jak i w formie żywopłotu. Pamiętajmy jednak, że często formowany żywopłot wytworzy bardzo małą ilość owoców lub nie będzie ich w ogóle.