Lawenda pośrednia i wąskolistna bardzo dobrze nadają się do tworzenia obwódek. Pięknie kwitną i są bardzo odporne

Lawenda pośrednia i wąskolistna- tworzymy obwódkę

Zadbana obwódka ciągnąca się wzdłuż ścieżki, tarasu lub domu to chluba każdego ogrodnika. Gdy dodatkowo pachnie i kwitnie to staje się niemal ideałem wśród nasadzeń w ogrodzie. Niewiele jest roślin, które łączą w sobie wszystkie niezbędne cechy do stworzenia niskiego, regularnego muru o estetycznym wyglądzie. Jednak gdy dobrze poszukamy to trafimy na…lawendę. Jest ona śródziemnomorską, odporną krzewinką mogącą rosnąć nawet na bardzo słabych glebach. Dzięki rozmaitości gatunków i odmian możemy wybrać taką, która najlepiej dopasuje się do stylu oraz kolorystyki naszego ogrodu. Jak stworzyć lawendową obwódkę? Jak ją pielęgnować? Który gatunek i odmiana będą najlepsze? Po przeczytaniu tego wpisu wszystkie wasze wątpliwości zostaną rozwiane.

Gatunki lawendy zimujące w Polsce

1. Lawenda wąskolistna

Gatunek lawendy dorastający do 60 cm wysokości i podobnej średnicy. Ma wąskie liście o szerokości nie przekraczającej 0,5 cm. Wiosną są żywozielone, a wraz z upływem sezonu wegetacyjnego przebarwiają się na kolor srebrny. Szczyt ich srebrzystości przypada na miesiące jesienne. Od czerwca na roślinach zaczynają pojawiać się strzeliste pędy kwiatowe zakończone kwiatostanem o delikatnym przyjemnym zapachu. Jego barwa u poszczególnych odmian jest bardzo zróżnicowana- od ciemnofioletowej, aż do zupełnie białej. Lawenda wąskolistna wymaga przycinania. Dzięki niemu utrzymuje zwarty pokrój i intensywnie się zagęszcza. Cięcie najlepiej wykonywać w połowie września. Preferuje stanowiska o silnym nasłonecznieniu i dobrze przepuszczalnej glebie. Ma bardzo wysoką tolerancję na suszę. Nie lubi przedłużających się okresów wilgotnej oraz deszczowej pogody. Lawenda wąskolistna cechuje się wysoką mrozoodpornością i może być sadzona na terenie całego kraju. Jednak młode rośliny, na stanowiskach wietrznych, podczas silnego mrozu warto okryć.

2. Lawenda pośrednia

Gatunek lawendy o dość dużych rozmiarach. Wysokość i średnica niektórych odmian może przekraczać 100 cm. Lawenda pośrednia ma również nieco większe liście niż lawenda wąskolistna. Wytwarza długie kwiatostany w kształcie kłosa o spiczastym czubku. Mają one bardzo intensywny zapach i wysoką zawartość olejku eterycznego. W zależności od odmiany mogą przyjmować rozmaite barwy. Pojawiają się na roślinach od czerwca do października. Cechą charakterystyczną lawendy pośredniej jest bardzo estetyczny wygląd przez cały rok. Liście w okresie zimowym nie przysychają i utrzymują srebrzysty kolor. Opisywany gatunek lawendy preferuje stanowisko słoneczne o przepuszczalnej glebie. Wymaga przycinania. Lepiej niż lawenda wąskolistna znosi przedłużające się okresy deszczowej pogody. Jest mniej podatny na szarą pleśń.

Odmiany lawendy na niskie obwódki- do 50 cm wysokości

1. Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue Strain’

Zwarta odmiana lawendy dorastająca do 50 cm wysokości. Ma ciemnofioletowe kwiaty o przyjemnym zapachu. Są one dość duże. Zachowują swoją intensywną barwę nawet po wysuszeniu.

2. Lawenda wąskolistna ‘Beate’

Wyjątkowo ciemne i długie kwiaty to cechy lawendy ‘Beate’. Dorasta do 60 cm wysokości, ale spokojnie może być prowadzona w formie 50 cm krzewów. Ma kształt litery ,V’, co jest rzadko spotykane w świecie lawend. Jej liście są zieleńsze niż u pozostałych odmian.

3. Lawenda wąskolistna ‘Little Lady’

Dorasta do 40 cm wysokości. Posiada fioletowo-różowe kwiaty oraz delikatne srebrzysto-zielone liście. Jest odmianą zwartą i kompaktową. Została wyróżniona nagrodą AGM.

4. Lawenda wąskolistna ‘Blue Scent’

Odmiana o nieco luźniejszym pokroju. Ma wyjątkowo duże, ciemnofioletowe kwiatostany. Cechuje się grubymi oraz mięsistymi liśćmi. Gdy na lawendę ‘Blue Scent’ spojrzymy z daleka, to będzie delikatnie przypominała bukszpan. Należy przycinać ją dwa razy w sezonie- w połowie lipca oraz we wrześniu. Po pierwszym cięciu szybko odrasta i powtarza kwitnienie.

5. Lawenda wąskolistna ‘Munstead’

Odmiana o fioletowych kwiatach i wyjątkowo zwartym pokroju. Dobrze radzi sobie nawet bez przycinania, ale warto je wykonywać, aby pobudzić jej wzrost. Bardzo wcześnie rusza z wegetacją. Już w marcu pojawiają się na krzewach pierwsze młode, zielone listki.

Odmiany lawendy na wysokie obwódki- do 100 cm wysokości.

1. Lawenda pośrednia ‘Grappenhall’

Odmiana dorastająca do 120 cm wysokości i podobnej średnicy. Cechuje się wyjątkowo srebrnymi liśćmi. Od czerwca do września pojawiają się na niej bardzo długie fioletowe kwiatostany. Bardzo dobrze znosi formowanie i ma intensywny wzrost.

2. Lawenda pośrednia ‘Grosso’

Klasyka wśród odmian lawendy pośredniej. Ma silnie aromatyczne, długie kwiatostany, o ciemnofioletowej barwie. Cechuje się bardzo wysoka zawartością olejku eterycznego. Rośnie zwarcie i kwitnie obficie. Można z niej wykonywać piękne, duże suszone bukiety.

3. Lawenda pośrednia ‘Dutch Mill’

Odmiana cechująca się bardzo szybkim wzrostem. Po dwóch latach uprawy osiąga średnicę 40 cm. W kolejnych sezonach tempo wzrostu nieco zwalnia. Maksymalnie dorasta do 80 cm wysokości i podobnej średnicy. Ma intensywnie srebrne liście i jasnofioletowe kwiaty. Jest podobna do odmiany ‘Grappenhall’, jednak osiąga znacznie mniejsze rozmiary.

Obwódka z lawendy pośredniej lub wąskolistnej to bardzo ciekawe rozwiązanie
Pasy z różnych odmian lawendy

Lawenda pośrednia i wąskolistna- tworzymy obwódkę- sadzenie

Przed przystąpieniem do sadzenia glebę należy przekopać i usunąć z niej zanieczyszczenia. Jeśli w naszym ogrodzie gleba jest ciężka i zbita, to trzeba wymieszać ją z piaskiem. W tym celu wykopujemy rowek o głębokości i szerokości dwukrotnie większej niż bryła korzeniowa sadzonek. Wyrzuconą ziemię mieszamy z piaskiem w proporcji 2:1 i wsypujemy z powrotem do dołu.
Ilość młodych roślin potrzebnych na metr bieżący obwódki jest uzależniona od gatunku jaki wybraliśmy. Dla lawendy wąskolistnej są to 3-4 szt, a dla lawendy pośredniej 2 szt. Dzięki takiemu zagęszczeniu szybko uzyskamy zwarty mur bez prześwitów.
Wszystko mamy już przygotowane, więc pozostało nam tylko sadzenie. Wykopujemy dołki i umieszczamy w nich sadzonki. Cała ich bryła korzeniowa musi znaleźć się pod powierzchnia gleby. Następnie dobrze ubijamy podłoże wokół roślin.

Podlewanie, nawożenie, przycinanie obwódki lawendowej

Jeśli trafimy na okres kiedy często pada, a gleba ma dużą wilgotność, to młodych lawend nie podlewamy wcale. Długo utrzymujący się nadmiar wilgoci doprowadziłby do gnicia korzeni. Za podlewanie możemy zabrać się dopiero wówczas, gdy zauważymy, że podłoże jest przeschnięte. w 2-3 roku uprawy nasza obwódka z lawendy praktycznie nie będzie wymagała dodatkowego dostarczania wody. Wystarczy jej wyłącznie ta pochodząca z opadów.
Aby rośliny intensywnie rosły i obficie kwitły wymagają nawożenia. Zabieg ten należy przeprowadzać 2 razy w sezonie- w kwietniu oraz na końcu czerwca. Do tego celu najlepiej wykorzystać obornik granulowany lub gotową mieszankę azotową. Stosowanie nawozów można rozpocząć dopiero po dwóch miesiącach od posadzenia młodych roślin.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, lawenda wymaga przycinania. Zabieg ten należy przeprowadzić w okolicy połowy września. Wtedy krzewinki będą miały czas, aby zdrewnieć i przygotować się do zimy. Tniemy przekwitnięte kwiatostany oraz 2-3 cm pędów. Staramy się formować kształt półkola.