lawenda dutch

3 odmiany lawendy o najbardziej srebrzystych liściach

Bogactwo odmian lawendy wąskolistnej oraz pośredniej sprawia, że możemy przebierać w roślinach o różnych cechach i dobrać tą najlepiej pasującą do naszego ogrodu. W sprzedaży występują lawendy o zwartym oraz bardziej rozłożystym pokroju, ciemnych lub jasnych kwiatach(nawet białych), a także o zróżnicowanym kolorze liści. W tym wpisie najbardziej skupimy się na ostatnim wariancie. Scharakteryzujemy 3 odmiany lawendy o najbardziej srebrzystych liściach i podamy kilka wskazówek na temat ich uprawy.

1.Lawenda pośrednia ‘Grappenhall’

Odmiana lawendy pośredniej, która kojarzona jest przed wszystkim z dużymi rozmiarami krzewu. Zarówno jej średnica, jak i wysokość mogą przekraczać 1 m. Gdy dodamy do tego strzeliste oraz wyprostowane pędy kwiatowe to otrzymamy okazałego olbrzyma, który na pewno będzie zauważony przez każdego odwiedzającego nasz ogród. Kwiatostany mają kształt kłosa, są długie, mają bardzo ostry, ale przyjemny zapach i barwę jasnofioletową. Subtelny kolor kwiatów bardzo dobrze kontrastuje z wyjątkowo srebrzystym ulistnieniem. Należy wspomnieć, że na wiosnę młode liście lawendy ‘Grappenhall’ mają barwę żywozieloną. Jednak dużo wcześniej niż inne odmiany przebarwiają się na srebrzysto. Dlatego właśnie zyskała sobie miano srebrnego giganta.
Lawenda ‘Grappenhall’ nie jest trudna w uprawie. Należy ją sadzić na stanowiskach słonecznych o dobrze przepuszczalnej glebie. Wytrzymuje mrozy do -25 stopni Celsjusza, ale młode rośliny warto okryć na zimę- szczególnie, gdy rosną na wietrznym stanowisku. Z racji, że opisywana odmiana osiąga znaczne rozmiary, należy pamiętać o zachowaniu odpowiednio dużych odstępów pomiędzy sadzonkami. ‘Grappenhall’ wymaga przycinania- wystarczy raz w sezonie nie później niż 15 września.

grappenhall-blog

2.Lawenda wąskolistna ‘Silver Mist’

Odmiana lawendy o wyjątkowo delikatnych i przyjemnych w dotyku liściach. Kto raz poczuł je na swoich palcach nie zapomni tego wrażenia do końca życia. Również ich kolor jest niespotykany. Łączy w sobie srebrzystość z bielą. Idealnie kontrastują z nim ciemnofioletowe, dość duże kwiatostany. Pojawiają się one na roślinach wraz z początkiem lata. Mają przyjemny, lekko cytrynowy aromat. Lawenda ‘Silver Mist’ dorasta do 50 cm wysokości. Jej średnica rzadko przekracza pół metra. Jest więc odmianą kompaktową, która bardzo dobrze sprawdza się podczas uprawy w pojemnikach. Strzeliste i sztywne kwiatostany nie pokładają się na boki. Dzięki temu ‘Silver Mist’ zawsze wygląda estetyczne. Lawenda ta nie ma specjalnych wymagań co do warunków uprawy. Słońce, umiarkowane podlewanie w okresach suszy oraz przepuszczalna gleba umożliwią jej piękny wzrost oraz kwitnienie przez długie lata. W pierwszym roku uprawy młode rośliny należy okryć na zimę.

lawendaa silver mist

lawenda silver mist
Młode sadzonki ‘Silver Mist’

3. Lawenda pośrednia ‘Dutch’

Bardzo odporna i intensywnie rosnąca odmiana. Pomiędzy pierwszym a drugim rokiem jej średnica może zwiększyć się nawet o 40 cm. Ma długie fioletowe kwiatostany o bardzo ostrym zapachu. W ciepły i wietrzny dzień jej aromat roznosi się po całym ogrodzie i działa kojąco na zmysły właścicieli. Lawenda ‘Dutch’ posiada duże srebrne liście , które są bardzo podobne do tych występujących u odmiany ‘Grappenhall’. Dorasta do 70 cm wysokości oraz 80-90 cm średnicy. Tworzy masywne zwarte oraz bogato ulistnione kępy, które od czerwca do października są obsypane ogromną ilością kwiatów. Wabią one do ogrodu pożyteczne owady. Dla lawendy ‘Dutch’ należy wybierać stanowiska silnie nasłonecznione i dobrze wyeksponowane. Trzeba pamiętać o dużych odstępach pomiędzy sadzonkami, aby po kilku latach rośliny nie rosły w ścisku. Wczesną wiosną lub jesienią krzewy należy przyciąć- tniey przekwitnięte kwiatostany oraz 2-3 cm pędów.

lawenda dutch