sadzonki lawendy ladne

Lawenda- wybór sadzonek

W dzisiejszych czasach branża ogrodnicza oferuje nam ogromny wybór sadzonek. Różnią się one wielkością, fazą rozwoju, ogólnym wyglądem oraz odmianą. Podczas zakupu młodych lawend należy zwracać uwagę na kilka istotnych szczegółów, które mogą rzutować na dalszą uprawę w przydomowym ogrodzie lub na plantacji lawendy. Które sadzonki wybrać, a jakich się wystrzegać? Na co zwracać szczególną uwagę?

1.Wygląd roślin na wiosnę

Wiosna to czas najintensywniejszych zakupów roślin. Centra ogrodnicze i szkółki przeżywają prawdziwe oblężenie. Każdy chce sprzedać jak najwięcej i zaoferować klientowi taką sadzonkę, która przyciągnie jego wzrok i zachęci do zakupu. Nie zawsze jednak to co najpiękniejsze w marcu będzie zachwycać cały sezon. I nie chodzi chodzi tutaj o naturalne zmiany wyglądu roślin na przestrzeni sezonu wegetacyjnego, ale o sztuczne przyspieszanie wzrostu, aby sadzonki w oczach klienta były piękniejsze. Często dzieje się tak z lawendą. Wczesną wiosną w sprzedaży  można spotkać już w pełni zielone, niemalże kwitnące krzewinki. Tymczasem w naszych ogrodach ledwie pojawiło się kilka nowych zielonych listków. Powyższe sztuczne pędzenie, które jest możliwe dzięki uprawie w szklarniach gdzie rośliny są sztucznie doświetlane  oraz intensywnie nawożone niekorzystnie wpływa na ich dalszy rozwój. Lawenda, która wcześniej była utrzymywana w takich warunkach po posadzeniu w gruncie nie jest odporna na przymrozki , często choruje i w wielu przypadkach po czasie usycha. Należy więc wybierać sadzonki o normalnym wiosennym wyglądzie- czyli dopiero co wypuszczające młody pędy, które przebijają się spod starszych przyschniętych liści. Wtedy mamy gwarancję silnego wzrostu, wysokiej odporności oraz intensywnego kwitnienia na przestrzeni sezonu wegetacyjnego. Zawsze wybierajmy rośliny uprawiane zgodnie z naturalnym rytmem pór roku!

sadzonki lawendy w kwietnu
Prawidłowy wygląd sadzonek w kwietniu

2.Sadzonki duże czy małe?

Lawenda jest rośliną wieloletnią o dość szybkim wzroście. W krótkim czasie tworzy zwarte kępy o atrakcyjnym wyglądzie. W sprzedaży spotyka się praktycznie pełen przekrój przez wielkość sadzonek. Od młodych, dopiero co ukorzenionych do takich w kilku litrowych doniczkach. Dokonując wyboru należy należy kierować się przede wszystkim potrzebną ilością sadzonek. Gdy chcemy kupić zaledwie kilka sztuk najlepszą opcją będzie wybór tych w donicach 2l. Uzyskamy wtedy szybki efekt dekoracyjnego wyglądu i intensywnego kwitnienia już w pierwszym roku po posadzeniu. Dla osób chcących tworzyć większe nasadzenia lawendowe z kilkudziesięciu lub kilkuset sztuk najlepsze będą sadzonki w doniczkach P9(9x9x9 cm). Bardzo łatwo się przyjmują, są tanie i po roku uprawy osiągają średnicę 30 cm. Co prawda w pierwszym roku nie będą całe obsypane kwiatami, ale już w kolejnym pozytywnie zaskoczą każdego posiadacza ogrodu lub plantacji lawendy.

3.W donicy czy z gołym korzeniem?

Zdecydowanie w donicy. Rośliny uprawiane w pojemnikach wymagają poświęcenia mniejszej ilości uwagi niż te z gołym korzeniem oraz mogą być sadzone przez cały sezon wegetacyjny. Dają także większe możliwości jeśli chodzi o rozplanowanie czasu wykonania nasadzenia. Dobrze rozwinięta bryła korzeniowa znajdująca się w pojemniku sprawia, że sadzonki nie muszą być umieszczane w glebie od razu- wystarczy je podlać i mogą czekać aż znajdzie się czas, żeby się nimi zająć. Takich możliwości nie dają rośliny kopane z gruntu, ponieważ muszą być sadzone szybko, aby nie doszło do przeschnięcia bryły korzeniowej. Tak więc, jeśli kupujemy lawendę to wybierajmy taką, która rośnie w donicach, gdyż zaoszczędzi nam to czasu i nerwów. Oczywiście np. w przypadku niektórych roślin żywopłotowych dobrym wyborem są sadzonki z gołym korzeniem, ale to temat na kolejny wpis:)

4. Gdzie się udać po sadzonki lawendy?

Do polskich producentów! A gdzie ich szukać? Najlepiej w internecie. W sieci mamy ogromny wybór gatunków oraz możliwość skorzystania z oferty specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednią odmianę oraz odpowie na nurtujące nas pytania. Na początku należy dowiedzieć się czy oferowane rośliny nie pochodzą ze szklarni lub ogrzewanych tuneli foliowych i jak będą wyglądać w momencie wysyłki. Przypominamy!- unikajcie roślin, które są w pełni zielone i duże już wczesną wiosną.
Dobrą opcją jest także zakup sadzonek w lokalnej szkółce, gdy mamy pewność co do oferowanej odmiany oraz uczciwości właściciela.